В месеца, в който посрещаме Христовото Възкресение, предлагаме на Вашето внимание две творби, посветени на Великопостната молитва на свети Ефрем Сирин. Автор на едната от тях е „руския Златоуст“ – архиепископ Инокентий Херсонски*, а другата е един от шедьоврите на може би най-плодотворният писател-духовник в съвременната българска църковна история – архимандит Серафим Алексиев.
Една от новите книги в нашата секция е поетична творба на монах, скрил името си зад псевдонима Черноризец Плах, а другата е очакваното продължение на беседите от монахиня Макрина**, чиято първа част беше посрещната с голям интерес.
*Инокентий Херсонски и Таврически, със светско име Иван Алексеевич Борисов, е руски богослов, доктор по богословие от 1829, професор в Петроградската духовна академия, ректор на Киевската духовна академия от 1830 до 1836. Херсонски и Таврически архиепископ между 1848 и 1857, пръв попечител на Одеското българско настоятелство, радетел за българска черковна самостоятелност и проводник на руската благотворителност към българските черкви и училища. Подпомага образованието на български младежи и емигранти в руски учебни заведения. ** Старицата Макрина, духовно чедо на Стареца Йосиф Исихаст, а след блажената му кончина – на Стареца Ефрем, Филотейски и Аризонски „е рядко цвете в градината на съвременното женско монашество. Човек на деянието и духовното съзерцание, богата на добродетели, била е и все още е водач на другите към Христа и пример на духовен човек в нашата епоха“.
„Старица Макрина беше изключително добродетелен човек, отличаващ се със смирение, кротост, внимание и непрестанна молитва. Тя притежаваше голяма чистота на ума. Такива чисти мисли не съм срещал у никой човек“. (Ст. Ефрем Филотейски)